Rekonstrukce střechy | Jak přistupujeme k vaší zakázce

1. Analýza současné situace

Nejprve odborně posoudíme stav současné střechy. Jednim z velkých problémů dnes je napadení tesařské konstrukce hmyzem, jako je tesařík, červotoč apod. Pokud situace dovolí je možno tento hmyz odstranit chemickými přípravky. Důležitý je stav napadení, aby v budoucnu nedošlo k opětovnému “probuzení” brouka a opětovnému napadání krovu. Hmyz rapidně snižuje životnost naší střechy a proto je v případě rekonstrukcí střešních plášťů udělat zásadní rozhodnutí – nový krov ANO či NE?

2. Sestavení variant rekonstrukce, vypracování cenové nabídky

Na základě zhodnocení stávající situace pro Vás vypracujeme varianty řešení, tzn. cenovou nabídku v případě realizace nového krovu, v případě nezbytných tesařských oprav, popř. naceníme různé krytiny vhodné pro pokládku na Vaší střechu. Cenové nabídky vždy zpracováváme jako položkový rozpočet, kde přesně vidíte náklady na jednotlivý materiál a práci. Cenovou nabídku můžete snížit o práce, které jste schopni zajistit svépomocí.

3. Výběr krytiny, klempířských prvků, doplňků atd.

Po vypracování cenové nabídky máte možnost si vybrat z variant krytin a prvků, které jsme doporučili pro Vaši střechu. Dnes je na trhu mnoho firem, které se specializují na výrobu produktů pro šikmé střechy a proto určitě nebude vybírat např. pouze ze 2 variant. Stačí si pouze vybrat a poté již vše nechat na nás.

4. Podepsání smlouvy o dílo

V případě výběru dochází k podepsání smlouvy o dílo, kde jsou detailně stanoveny veškeré náležitosti vztahující se k investici, stanovení termínů realizace a veškerých podrobností.

5. Demontáž staré krytiny

S demontáží souvisí zároveň odvoz sutě, dále demontáž starých klempířských prvků, laťování a celkové odhalení krovu. Důležité je, aby demontáž probíhala co nejrychleji a zbylo co nejvíce času na ostatní práce, které jsou nutné k opětovnému zakrytí střešního pláště a nepřekvapilo nás špatné počasí. S demontáží souvisí odvoz sutě, kterou pro Vás samozřejmě také zajistíme.

6. Tesařské opravy

Po demontáži staré střešní krytiny se “ukáže” krov a skutečný stav. Vždy se snažíme o maximální zhodnocení při prvotní schůzce a prvotním vypracováváním variant rekonstrukce, nicméně ze zkušenosti víme, že většinou se ještě objeví drobné opravy, které je nutné realizovat před samotným pokračováním v dalších pracech.

7. Impregnace krovu

Po nutných tesařských opravách krov naimpregnujeme přípravky, které používáme již dlouhou dobu a s jejich účinností máme zkušenosti. Jedná se především o LIGNOFIX. Barva impregnace může býti červená, popř. zelená, v podstatě nehraje roli, barva je do impregnace přidána pouze z důvodu, abychom viděli, která místa jsou již impregnovaná a která dosud ne.

8. Laťování

Po impregnaci dochází k novému nalaťování. Latě se používají o rozměrech 6 x 4 cm, nebo 5 x 3 cm, vše záleží na výběru krytiny. Latě jsou již tlakově impregnované proti dřevohmyzu, který by je mohl v budoucnu napadnout.

9. Pokládka nové krytiny

Po nalaťování dochází k pokládce nově vhodně vybrané krytiny, kterou Váš původní krov unese a Váš dům příliš nezatíží.

10. Montáž doplňků

Montáž střešních oken, montáž nášlapných plošin, anténních tašek, odvětrávacích prvků apod.

11. Klempířské práce

Veškeré klempířské práce provádí naši kvalifikovaní zaměstnanci. Pracujeme především s těmito materiály: pozink, titanzinek, měď. Dále nabízíme například lakované pozinkové plechy Lindab a Ruukki, lakované hliníkové plechy Prefa, nerezovou klempířskou ocel a další.

12. Předání díla

Po dokončení veškerých prací, které byly předem smluvně stanoveny, dochází k předání díla. Sepisuje se protokol o předání. Záruku na prováděné práce poskytujeme v délce 36 měsíců. Záruky na materiál jsou dány od výrobce.

Nejčastější otázky při rekonstrukci:

a) Je nutno eternit ekologicky likvidovat?

Ano. Eternit obsahuje škodlivé látky jako je azbest, a z toho důvodu dnes ze zákona podléhá ekologické likvidaci. Vše od demontáže až po ekologickou likvidaci pro Vás zajistíme.

b) Je nutno krov impregnovat i po rekonstrukci v případě napadení červotočem, popř. jiným hmyzem?

Ano. První impregnaci provádíme při odhalení tesařské konstrukce, doporučujeme ovšem zákazníkům pravidelnou impregnaci v intervalu min. 1 za půl roku, vše záleží na stupni napadení broukem.

c) Potřebuji na rekonstrukci stavební povolení, oznámení popř. jiné povolení?

Ano. Ohlášení stavebnímu úřadu postačí u těch stavebních úprav, kterými se nemění vzhled stavby, nemění se způsob užívání stavby a nezasahuje se do nosných konstrukcí stavby. Splněny musí být současně všechny tyto podmínky. Vzhledem k tomu, že krov nosnou konstrukcí je, bude jeho výměna podléhat stavebnímu povolení. Je na zvážení podat žádost o stavební povolení a zároveň ohlásit výměnu střešní krytiny (na tu postačí ohlášení) a do doby než bude stavební povolení vydáno započít s ohlášenými úpravami.

d) Mohu si vybrat na moji “novou” střechu jakoukoli krytinu?

Ne. Vždy je důležité zhodnotit stav krovu ze statického hlediska a na základě této analýzy vybírat vhodnou krytinu a vhodné zatížení krovu a domu. Důležitý je také sklon střechy pro výběr krytiny. Dnes se na trhu nabízí spousty produktů od několika výrobců a s výběrem vám odborně poradíme. Zároveň jsme pro Vás vypracovali zákaznický manuál pro šikmé střechy, který Vám pomůže se v produktech zorientovat, je zde vysvětlena funkce střešního pláště a pomůže Vám investovat Vaše prostředky maximálně efektivně.

f) Mohu zanechat staré laťování, nebo je vždy nutno znovu laťovat?

Ano i ne. V případě, že je laťování ještě v únosném stavu bylo by teoreticky možné ho zachovat, doporučujeme ovšem vždy laťovat znovu, protože vzhledem k investici, kterou provádíte, samotné laťování Vám do kapsy již o moc hlouběji nesáhne a zajisté Vám prodlouží životnost Vaší střechy.